ADYÜ Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Arasına Girdi

ADYÜ Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Arasına Girdi

Adıyaman Üniversitesi, daha önce açıklanan TÜBİTAK ULAKBİM (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) raporundan sonra, “US News Best Global Universities” sıralamasında da başarılı bir performans göstererek listenin üst sıralarında kendine yer buldu.

Dünyanın en saygın üniversite sıralamaları arasında gösterilen US News Best Global Universities sıralamasında ADYÜ, Dünya'nın en iyi 1113., Asya'nın en iyi 295., Türkiye'nin ise en iyi 20. üniversitesi ilan edildi.

ADYÜ ayrıca, Fizik alanında dünyanın en iyi 380. üniversitesi olma başarısı gösterdi.

Yayınlanan raporda 7 yıldır düzenli olarak yayınlanan sıralamanın küresel ve yerel araştırma projeleri, uluslararası iş birlikleri, yayınlar, akademisyenlerin yayınlarıyla aldıkları atıflar gibi kriterlere göre gerçekleştirildiği açıklandı.

Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda üniversitenin dahil edildiği sıralama sonuçlarında Türkiye’deki üniversiteler de belirlenen kriterlere göre puanlandı.

Elde edilen başarı ile ilgili konuşan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, “US News Best Global Universities” gibi prestijli bir sıralamada yer bulmanın gurur verici olduğunu söyledi.

Turgut, “Adıyaman Üniversitesi olarak prestijli bir sıralama listesinde üst sıralarda yer almak bizleri mutlu etti. Bilimselllik bir üniversitenin öncelikli misyonu olmalıdır. Göreve geldiğimizden bu yana Üniversitemizde her türlü bilimsel çalışmayı destekliyoruz, taş üstüne taş koyan her türlü çalışmanın yanındayız. Emeği geçen tüm akademisyenlerimizi kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap