Bölge Müdürü Gibi Değil İşçi Gibi Sahada

Bölge Müdürü Gibi Değil İşçi Gibi Sahada

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, 2020 yılında dişbudak, kızılçam ve sahilçamı ağaç türlerinde, 510.0 hektar alanda Endüstriyel Ağaçlandırma çalışmaları programa alınmıştı. Yıl sonu gerçekleşme hedefi 1050,0 hektar olup Bölge Müdürlüğümüzde son beş yılda (2015-19) ortalama, her yıl 550.0 hektar alanda, endüstriyel ağaçlandırma çalışması gerçekleştirildi.

Program dahilinde bulunan Hendek Orman İşletme Müdürlüğü, Süleymaniye İşletme Şefliği, 152 nolu bölmesinde 19.0 hektar alanda, Longoz (Subasar Ormanı) ormanında dişbudak fidan dikimi iş başı eğitimi yapıldı.

          Eğitim Bölge Müdürü Ziya Polat Başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Şahin Doğan, Şube Mühendisi Hüseyin Şahin, Hendek İşletme Müdürü Hakan Kızılarslan, İşletme Müdür Yardımcısı Recep Tanrıverdi, Orman İşletme Şefleri, İşletme Müdürlüğünde çalışan orman mühendisleri ve orman muhafaza memurları katıldılar.

          Eğitimin açılışında Bölge Müdürü Ziya Polat “Endüstriyel ağaçlandırmanın temel amacı birim alanda maksimum odun hammaddesi elde etmektir. Bu amaca ulaşmak için özellikle endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarında arazi hazırlığından başlayarak, bakımların sonuna kadar geçen süreçte, her aşama büyük önem arz etmektedir. Çalışmalar zamanında yapmalı ve titizlikle takip edilmelidir. Bu çerçevede ıslah edilmiş tohumlardan elde edilen fidanların kullanılması gerekmektedir. Fidanların tekniğine uygun dikilmesinin gelecekte birim alandan maksimum odun hammaddesi elde edebilmek adına çok önemlidir. Endüstriyel ağaçlandırma çalışmaları ile Bölge Müdürlüğümüz olarak, küçük alanlardan büyük miktarda planlı ve ekonomik orman ürünü üretilerek doğal ormanlar üzerindeki baskının ve odun arz açığının azaltılmasına, lif yonga sektörünün hammadde ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir.

       Bu eğitimle birlikte, sizlere varsa bir eksikliğinizin giderilmesi veya bilgilerin tazelenmesi amaçlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

          Program dahilinde yapılan, ‘’Ağaçlandırma ve Dikim Konusunda Uygulamalı Eğitiminde’’ endüstriyel plantasyon sahasında, fidanların dikim aralıkları dikkate alınarak, fidanların dikim tekniğine uygun dikilmesi, dikilen fidanların sağlıklı büyüyüp gelişmesinin titizlikle takip edilmesi konularında katılımcılara teknik bilgiler verildi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap