Psikolojik Danışman Bozat’tan Açıklama

Psikolojik Danışman Bozat’tan Açıklama

Psikolojik Danışman Zeynep Bozat, Pandemi Günlerinde Psikolojik Sağlamlık ve Mutluluk konularıyla ilgili açıklama yaptı.

Bozat yaptığı açıklamada, Dilimize pelesenk olmuş ve hayatımızın bir parçası haline gelmiş ‘koronavirüs’ nedeniyle ‘Evde Kal Türkiye’ dediğimiz ve ne kadar süreceğini yetkililerin bile tam kestiremediği evde kal günlerine tekrar döndük. Hemen hemen hepimizin düzeni değişti ve yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz. Yaşanılan son salgına bağlı olarak sevdiğimiz birini kaybetme korkusu, kendimizin virüsten etkileneceğine ilişkin düşünce veya korkular yaşayabiliriz. Bu düşünceler son derece normaldir. Peki bu biz bu süreçte psikolojik sağlamlığımızı nasıl diri tutacağız, küresel salgını en az zararla nasıl atlatabiliriz bu yazımızda bunun üzerine konuşacağız.

Psikolojik sağlamlık; yaşanan olumsuzluklar karşısında kendini toparlayabilme ve duruma göre tedbirler alıp olumsuzlukların geçiciliğine inanabilme kabiliyetidir. Psikolojik sağlamlık duruma uygun tepkiler vermemizi sağlarken kaygı ise bunu engeller. Kayıp, yas, hastalık, işsizlik ve iş kaybı gibi sonuçlardan etkilenirken ve bunun sonucunda psikolojik yardım alırken bazı insanlar ise en az etkilenme ile bu durumla baş edebilirler. Bu günlere nasıl baktığımız ve hangi tavrı sergilediğimiz psikolojik sağlamlığımızla doğrudan ilgilidir. Bireyin bedensel ve psikolojik sağlığını korumada son derece önemli olan mutluluk duygusu da bireyin yaşamına dair olumlu düşünce ve duygularının miktarca üstünlüğüdür ve kişinin bu hayatta ki en genel amaçlarındandır. Peki bu mutluluk dediğimiz şey nasıl bir şey ? Mutluluğun herhangi bir formülü yoktur. Mutluluk arzu ve çaba gerektirir. Yapılan araştırmalara göre daha pozitif olabilmek için beyninizi eğitmenin yolları var. Art arda 21 gün boyunca yapılan iki dakikalık bir süre içinde beyninizi gerçekten daha iyimser ve daha başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayabiliyoruz. İki dakika bile sürmeyecek bu egzersiz için en küçük şeyler bile yazılabilir. Örneğin; En sevdiğim yemeği yedim, sevdiklerim ve ben korona olmadık, anneme sadece annem olduğu için teşekkür ettim.

Unutmayalım! Mutluluk hayatı ustaca yaşama sanatıdır. Sahip olduklarımızın kıymetini bilip daha umutlu, mutlu günlere uyanmamız temennisiyle sağlıcakla kalın dedi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap