Kayıt Dışı İşçi Çalıştıranın Canı Yanacak

Kayıt Dışı İşçi Çalıştıranın Canı Yanacak

Kayıt dışı İstihdamla Mücadele ile yapılacak programlar hakkında basın açıklamasında bulunan Tekin, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kayıt dışı ekonominin ekonomi içerisinde önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Tekin, “Kayıt dışı ekonomi genel ekonomi içersinde önemli bir yeri var. İşsizlik ve toplumsal duyarlılıklar, yabancı kaçak işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla planlı ve koordineli  çalışacağız. Özellikle 2010 yılı için çok geniş kapsamlı çalışma başlatıyoruz. Denetimler sadece bizimle sınırlı kalmayacak. Devletim tüm kurumları bu denetimin içerisinde yer bulacak.”dedi.

SGK’nın en önemli sorununun kayıt dışı olduğunu aktaran Tekin, “Bugün SGK’nin en büyük sorunu kayıt dışı ile mücadeledir. Bakanlığımızda buna çok önem veriyor. Zaten 2010 yılı için yapılan hazırlıklarda buna ne kadar önem verildiğini gözlemliyoruz. Her ne kadar denetim elemanı sıkıntısından hedefimize ulaşamasak da elimizden gelenin en iyisini yapacağız. “diye konuştu.

TÜRKİYE’DE 10 MİLYON KAYIT DIŞI İSTİHDAM VAR.

SGK İl Müdürü Tekin, “Ülke geneline baktığımızda son alınan verilere göre 10 milyon kayıt dışı istihdam var. Bu önemli rakamdır. 10 milyon kişinin kayıt altına alınması ile ortalama ekonomiye yıllık 25 milyar Tl katkısı olacak.”ifadelerini kullandı.

Teşvikten yararlanmak istenenlerin borcunun olmaması gerektiğini de hatırlatan Tekin, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Devletin başlatmış olduğu bu sistem çok işimize yaradı. Teşvikten bir insan yararlanmak istiyorsa borcunun olmaması lazım. Bu da bizim tahsilatta önemli miktarda faydamıza oluyor.”

 

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap