Kıbrıs Gazisi 6 Yıldır Elektriksiz Yaşıyor

Kıbrıs Gazisi 6 Yıldır Elektriksiz Yaşıyor

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde 6 yıldır elektriksiz yaşayan Kıbrıs gazisi evine elektrik bağlanmasını istiyor.

1974'de Kıbrıs Gazisi olan 69 yaşındaki Mehmet Maçin, kendi yaptırdığı evinde 6 yıldır, elektriksiz ve susuz yaşamaya çalışıyor.

Adana’dan memleketi Adıyaman’ın Gerger ilçesi Güngörmüş köyüne gelen 5 çocuklu Maçin, burada kendisine ait arazi üzerine tek katlı ev yaptırdıktan sonra evin elektriği için AKEDAŞ'a müracaat etti.

AKEDAŞ elektriğin bağlanabilmesi için 7 bin lira talep etti. Ancak Maçin, ödeyemediği için Gerger Kaymakamlığına durumu bildirdi ve sonuç alamadı.

Gazi Maçin, devletin köye dönüş projesi olmasına rağmen hiç bir şeyden yararlanamadığını belirterek, şunları söyledi:

"6 yıl önce memleketime döndüm. Bir ev yaptım ne elektriğim var ne suyum var. Devlet köye dönüş yapanlara kolaylıkta bulunacak. Maalesef bu yardımların hiç birisini alamadım. Ben AKEDAŞ'a gittim kaymakamlığa gittim. Adıyaman'a kadar gittim hiçbir kapı yüzüme açılmadı. Elektrik direği 15-20 metre benim evimin yanından geçiyor bundan faydalanamıyorum. AKEDAŞ benden 7 bin lira direk parası istiyor. Ben Kıbrıs gazisiyim Kıbrıs Gazisi olmama rağmen devlet olanaklarından faydalanamıyorum. Ben bu vatana bir bedel ödedim. Yarın bir savaş çıkarsa bu bedeli ödemeye hazırım. Benim bir kimliğim var. Bana bu kimliği süs için mi verdiler? Hanım astım hastası çamaşır yıkamak için makine lazım elektrik yok, su yok bunlar olmadığında elde yıkayamıyor. Yoruluyor. Ben komşumla 300 veya 350 metre o adamın hayatı aydınlıkta geçiyor ben karanlıktayım."

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap