Yaşlı Adam 72 Yıldır Kimliksiz Yaşıyor

Yaşlı Adam 72 Yıldır Kimliksiz Yaşıyor

Adıyaman'ın Besni ilçesi Çomak köyünde yaşayan 72 yaşındaki Hasan İspir, hayatı boyunca kimlik sahibi olamadığı için zor günler geçiriyor.

Kimliği olmadığı için eşiyle resmi nikah kıyamayan 72 yaşındaki Hasan İspir, 9 çocuğunu kendi nüfusuna alamadığı gibi istediği halde askerliğini de yapamadı.

İlçeye bağlı Çomak köyünde yaşayan yaşlı adam yıllardır kimlik çıkarmak için girişimlerde bulunduğunu ancak sonuç alamadığını söyledi.

"Mahkeme DNA testi yapalım dedi ama babamın mezarını bilmiyorum ve bulamıyorum"

Kimliği olmadığı için çok zor şartlar altında yaşamını sürdüren İspir, gazetecilere yaptığı açıklamada, 40 yıldır kimlik almak için uğraştığını vurgulayarak, şunları aktardı:

"Ben evli ve imam nikahlıyım. Altı kız üç erkek çocuğum var. Ben 72 yaşındayım. Bana bir tane Suriyeli T.C kimlik numarası verdiler ve işe yaramıyor. Beni hastanede kabul etmiyor, ilaçta alamıyorum. Çocuklarım annelerinin üzerine kayıtlı ve annesinin soyadını kullanıyor. 40 yıldır kimlik almak için uğraşıyorum ama alamıyorum. Evliyim ve resmi nikah yapamıyorum. Mahkemeye başvurdum ama oradan da bir sonuç çıkmadı. Kimliğim olmadığı için avukatta tutamadım. Nereye gittiysem kapılar kapandı. O nedenle mahkemeden de vazgeçtim.

Kimliğim olmadığı için askerliğimi de yapmadım. Askerlik için başvuruda yaptım ama olmadı. Dört defa şikayet edildim ama bir sonuç alamadım. Kendim uğraşıyorum ama bir türlü sonuç alamıyorum ve başaramıyorum. Mahkemeye başvurdum oradan da bir sonuç çıkmadı. Mahkeme DNA testi yapalım dedi ama babamın mezarını bilmiyorum ve bulamıyorum. Ben nereye başvurdumsa reddettiler."

Ehliyetsiz araç kullanmak zorunda kaldığını anlatan İspir, "Trafik beni kaç defa yakaladı ama kimliğim olmadığı için ceza yazamadılar.” dedi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap