İlk Kazmayı Vali Çuhadar Vurdu

İlk Kazmayı Vali Çuhadar Vurdu

Adıyaman'da, Perre Antik Kenti üzerinde bulunan Örenli Mahallesi'ndeki 2 dönümlük alanda tekrardan kazı çalışmaları başladı.

Kommagene Krallığı'nın beş büyük kentinden birisi olan ve Roma döneminde de önemini koruyan Örenli Mahallesi'nde yer alan Perre Antik Kenti'nde 2001 yılında başlayan ve 2009 yılına kadar süren kazı çalışmaları, 11 yıl aradan sonra tekrardan başlamıştı. Bu yıl ise devam ederken ilk defa yaşam alanı olan Örenli Mahallesi'nde 2 dönümlük alanda kazı çalışmalarına başlandı.

Kaza alanında incelemede bulunan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, bölgede yaşam alanında hiç kazı yapılmadığını ilk kez bugün yapıldığını söyledi.

Tarihsel döneme ait yapıları çıkartarak turizm hizmetine sunacaklarını söyleyen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar,"Arkadaşlar bildiğiniz gibi 11 yıl aradan gecen yıl metropol olan yani mezarlık alanında kazılara başladık Perre Antik Şehrinde bugün başlattığımız kazıların önemli bir özelliği var. Bu bölgede yaşam alanında bugüne kadar hiç kazı yapılmamış ilk kez bugün burada başlatıyoruz. İnşallah bu sene Roma Çeşmesinin kente ait o döneme ait tarihsel yapıları çıkartacağız. Turizm hizmetine sunacağız. Para konusunda her han gibi bir ödenek sıkıntımız yoktur. Hatta acele olsun diye pazarlık usulüyle başlattık asıl ihalemiz bu ay sonunda veya gelecek ay bitecek bu alanda kazılarımız devam edecek."dedi.

2 dönümlük alanda ilk kez yaşam alanında kazı çalışması başladığının altını çizen Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan,"Kommagene Krallığı'nın beş büyük kentinden birisi olan Pirin Antik Kentindeyiz. Daha önceki yıllarda metropol alanlarda kazı yapıyorduk. Fakat bu kazının önemi ilk kez Roma dönemi kentlerinden biri olan Perre Antik Kentinin orta merkezinde kazıya başladık yani buda özellikle bu kazının önemi ilk kez Roma döneminin mimari yapısını ortaya çıkaracağız ve ilimizde büyük lokal taşlar ortaya çıkacak. Burada yaklaşık 2 dönümlük alanda kazı yapacağız. Bu kazının önemi 10 yıl aradan sonra Roma dönemine ait şehir merkezinde kazıya başlayacağız."şeklinde konuştu.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap