GMDK Başkanı Aydın’dan Önemli Açıklamalar…

GMDK Başkanı Aydın’dan Önemli Açıklamalar…


 Kommagene Krallığı başta olmak üzere tarihi süreç içerisinde bugüne kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman’da turizmin sorunlarının değerlendirileceği ve çözüm önerilerinin görüşüleceği  “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Yeniden Canlandırılması Projesi ilk çalıştayını gerçekleştirdi.

Düzenlenen çalıştaya Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Halil İbrahim Fırat, Muhammed Fatih Toprak, Yakup Taş, Abdurrahman Tutdere, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Çalıştayda konuşan AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın 2 bin yıl öncesinden bu güne kadar miras kalmış eseri 2 bin yıl sonraya miras bırakabilecek miyiz, asıl mesele budur. İPA projesi kapsamında önemli çalışmalar yürütülüyor. Yine Eski Kahta Kalesinde muazzam bir güzellik var. Besni’de Kızılin var. Adıyaman’ın her tarafında, her ilçesinde tarihi ve turistik yer var. Nemrut Dağı, sadece bizim Adıyaman’ın değildir, Dünya Kültür miras Listesinde olan bir yer. UNESCO’nun tescil ettiği bir yapıdır. Burada yapılacak olan herhangi bir şey için oradan izin çıkması lazım. UNESCO’ya rağmen bir çivi çaksak, dünya kültür mirası listesinden çıkartılır. O güzelliğe zarar vermeden, raylı sisteminden, yamaç asansörü seçeneklerine bakıyoruz. Müze ile ilgili takibini yapıyoruz. Turizmin canlanması açısından önemli bir yatırım olarak görüyoruz. İhaleye çıktı, katılımcı olmadığı için ihale sonuçlanmadı. Turizmde yapacak çok işimiz var. İşi sadece bir yerden beklemek olmuyor. Turistin konaklayacağı yerler yapmamız lazım. Bu işletmelerin yapılması lazım ifadelerini kullandı.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap