İstihdama 2.825 Kişilik İlave Destek

İstihdama 2.825 Kişilik İlave Destek

 

“Biz Birlikte Güçlüyüz” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında Adıyaman’daki sanayici ve işadamları örnek bir tavır sergileyerek Kovid-19 Pandemisinin istihdama olan etkisini azaltmak amacıyla 2.825 kişiye yeni istihdam sağlayacaklarını açıkladılar.  

Bütün dünya ile birlikte ülkemizin de koronavirüs salgını sürecinde zor bir dönemden geçtiği günümüzde Adıyaman’da iş adamları ve sanayiciler örnek bir duruş sergiledi. İşkur İl Müdürlüğü’nün öncülüğünde Adıyaman’da çoğunluğu tekstil sektörü olmak üzere inşaat, çağrı merkezi, medikal, gıda ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren 46 işletme yeni istihdam oluşturmaya karar verdi. Bu 46 işletmenin 8 bin 856 olan istihdamı 2 bin 825 arttırarak 11 bin 681’e çıkartacak.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonunda istihdam seferberliğinin tanıtım toplantısı düzenlenerek, istihdama katkı sağlayacak olan sanayici ve iş adamları tanıtıldı.

Vali Mahmut Çuhadar Başkanlığında düzenlenen toplantıya AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Adıyamanlı sanayici ve iş adamları ile Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çalışma ve İşkurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında gündeme getirdiğimiz bu konuyu, işverenlerimize danışarak işe koyulduk. ‘Biz Birlikte Güçlüyüz’ mottosuyla yaptığımız hareket, sosyoekonomik dönüşümümüz için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Bu çalışma ile herşeyi devletten beklemek klişe yaklaşımına iş adamlarımız bir itiraz yükseltiyor. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen bir peygamberin ümmeti olarak biliyoruz ki; “En hayırlı olanımız başkalarına iyilik edendir” dedi

OSB Başkanı Kadir Çelenk ise, işverenler adına deklarasyonu okuyarak, “100'lerce yılda bir görülmesi muhtemel en kötü senaryolardan biri olan küresel salgın, yıkıcı etkileri ile varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Tarihi, dayanışma örnekleriyle dolu milletimiz bu zor zamanda da yine kenetlenmiş ve aynı duygu birlikteliği ile hareket etmektedir. Pandeminin ekonomiye olan etkileriyle kapanan ya da üretim kapasitesini düşüren iş yerlerinde çalışan işçilerin iş kaybına uğramaması için devletimiz, Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi ücret uygulamalarıyla yaşamsal bir destek sağlamış ve bu desteğini sürdürmektedir. Ancak 1 yılı aşkın bir süredir devam eden kısıtlamalar ve küresel ekonomi ile birlikte ulusal ekonomimizde yaşanan durağanlık nedeniyle iş gücü piyasasına yeni giren kişilerin istenen düzeyde istihdamı sağlanamamıştır. Bizler, Adıyaman'da faaliyet yürüten şirketler olarak, milletimizin tarih boyunca en büyük sermayesi olagelmiş toplumsal dayanışma geleneğini diri tutmak, ulusal rekabette ilimizin, küresel rekabette ülkemizin fark yaratmasını temin etmek amacıyla işgücü piyasasına yeni katılmış ve istihdam edilmeyi bekleyen kardeşlerimize/evlatlarımıza iş imkanı sağlayarak soframızda kendilerine yer açmak istiyoruz. Birlikte kazanacağımız inancıyla, 46 şirketin temsilcileri olarak önümüzdeki 2 aylık dönemde istihdam kapasitemizi yüzde 10-100 oranında arttırmayı taahhüt ederiz” dedi.

 Toplantıda konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise, Adıyaman’da işletmelerin çok önemli ve ulusal bir ateşin ilk kıvılcımını ateşlediklerini vurgulayarak, “Bu ateş eminim ki ulusal düzeyde yankı uyandıracaktır. Bizim burada yaktığımız küçücük bir ateş inşallah bütün ülke çapında sizin gibi çok değerli sanayiciler ile birlikte yeni iş, istihdam seferberliğine dönüşecektir. Bu süreçte elini taşın altına koyarak üretimi devam ettirerek istihdam sağlayan bütün Adıyamanlı sanayici ve iş adamlarımıza hepinizin huzurunda çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise, her şeyi devletten beklemenin doğru olmadığını belirterek, “Bu süreçte birlik beraberlik noktasında hakikaten çok ciddi bir dayanışmaya ihtiyacımız var. Burada da her şeyi devletten bekleme konforundan uzak durmamız lazım. Herkesin çabası gereği, yapabileceği noktada gereğini yapması lazım” ifadelerini kullandı.

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise, devletin pandemi sürecinde üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ve Adıyaman’da ki iş adamlarının bu girişimlerinin çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi; “Devletimiz bugüne kadar sosyal koruma kalkanı, kısa çalışma ödeneğinden tutunda KOSGEB desteklerine kadar pek çok alanda üreticimizin, çiftçimizin, esnafımızın yanında oldu. Hem işverenin hem işçinin yanında olmaya çalıştı. Bugünde gerçekten çok duygulandım. Şuanda listede 46 yatırımcımız var. Mevcut istihdamı 8 bin 856 bütün yatırımcıların, şu dönemde hiçbir baskı olmadan, kendi imkanları, kendi talepleriyle 2 bin 825 yeni istihdam sağlamayı taahhüt ettiler. Bu gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum, tebrik ediyorum. Rabbim sizlere daha çok versin ki sizde bu millete daha çok veresiniz” dedi.

Vali Mahmut Çuhadar Başkanlığındaki toplantı, sanayici ve iş adamları ile yapılan karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap