Polat’tan Önemli Açıklama

Polat’tan Önemli Açıklama

Sakarya Orman Bölge Müdürü Orman Mühendisi Ziya Polat, Adıyamanlı olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Sakarya’dan Adıyaman’a gelerek bir dizi temaslarda bulunan Bölge Müdürü Polat, "Pandemi sürecinden dolayı hayatın kendisi sıkıntılı hale geldi, hem insanlık hem ülkemiz bu sıkıntıdan bir an önce kurtulur. Bunu ciddi bir toplumda gerginlik ve özel hayatta yaşam alanında kısıtlamalar var ama şehirde bizim insanımız sıcak biliyorsunuz samimiyetli sıcaklı maskeye rağmen hissediyorsunuz, o misafirperverliğini hissettiğinizde sizde böyle bir mutluluk uyandırıyor.

Şehrimize geldiğimizde belediyeyi, valiliğimizi, üniversitemizi ve özel idareyi ziyaret ettik. Şehrimizle ilgili bilgi alışverişinde bulunduk, neler yapılabilir ile ilgili. Bildiğiniz gibi bizim şehrimiz özellikle özel ağaçlandırmalar konusunda Türkiye'nin en iyisi, birincisi. Bu işe 2015- 2016 yılında müdürlüğün verdiği krediyle başladı. 2004'lerde bir tane Gölbaşı’nda özel ağaçlandırma varken şu anda binlerce ağaçlandırma projesi vardı. Hem alan olarak 50 bin dekara hem de üretim olarak binlerce tona ulaştı. Ormancılık ve ormancılar açısından güzel bir gelişme çünkü bizim küresel ısınma ve iklim değişimiyle yeşil alanlarımızı korumak ve yeşil alanlarımızı genişletmek zorundayız. Şu gördüğümüz sıkıntılarda şu kuraklıklarda yazın ortasında kışı, kışın ortasında yazı yaşıyor olmamız, gerek getirdiği sıkıntıların temelinde yeşil alanların tüm dünya ölçeğinde yeşil alanların azalmasından kaynaklı dünyada ormanlık alanını arttıran ender ülkelerden olmamıza rağmen dünyada azaldığı için şu anda sıkıntılar yaşıyoruz.

Gittikçe iklimler yer değişiyor, dünya ısınıyor buna bağlı eko sistem ve ormanlık alanlarda mikro organizmalarda bir değişim yaşanıyor bu değişimi engellemek için Sayın Cumhurbaşkanımızı G20 zirvesinde sonrasında bütün dünya ülkeleri bunları engellemenin yollarını arıyor.

İlimizde de hem kırsal alanda Orman Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalar hem de tarım arazilerinde ve hazine arazilerinde yine ormanlık özel ağaçlandırmalarla badem, ceviz ve Antep fıstığı gibi ağaçlandırmaları hem bu belaya çözüm hem de insanlarımızın gelirini artırıyoruz. Bu bağlamda şehrimizde gördükçe memnun oluyoruz belediyemizde işte alanların orta refüjlerin parkların boş alanların ağaçlandırılması memnuniyet verici.

Bu dünyanın yaşanabilirliği veya bu anlamda çocukların bizden sonraki nesil tarafından emanet edilen emaneti her hangi bir sıkıntıya uğratmadan vermemiz önemli."

Özellikle belediyelerin orman teşkilatının ağaçlandırma yeşillendirme çalışmaları önemli olduğuna işaret eden Polat, "Bunları gördükçe de memnun oluyoruz. Şehrimizde bize yakın ilgi gösteren hem siyasilere STK'lara basınımıza halkımıza teşekkür ediyoruz, bizde burada geldiğimizde kendi memleketimiz olmasında hem huzurlu hissediyoruz. Her türlü mezhebin olduğu bir şehir ama aynı zamanda huzurun asayişinde berkemal olduğu bir şehir. Türkiye’ye dünyaya model olabilecek bir şehir bu bağlamda da Adıyamanlı olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap