Başkan Dişkaya’dan Vali Çuhadar’a Ziyaret

Başkan Dişkaya’dan Vali Çuhadar’a Ziyaret

Adıyaman heyetinin Ankara çıkarmasıyla ilgili, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette açıklama yapan Vali Çuhadar,  ilk kez toplu olarak bakanlıklar nezdinde yapmış olduğumuz bu görüşmeler çok verimli ve sonuç alma odaklı oldu. Özellikle Sayın Ahmet Aydın’a ve milletvekillerimize ilimiz adına teşekkür ederim. Çünkü biz gitmeden Sayın Ahmet Aydın’ın bakanlıklar da bütün randevuları aldığını konuyla ilgili bütün bakanlık bürokratlarının bir masa etrafında bir arada hazır olduklarını gördük. İlimizin bütün sorunlarını bu şekilde paylaşıp çözüm odaklı sonuca gitme zemini bulduk. Hava alanı civarına tarım mükemmeliyet merkezi kurulması, OSB deki 600 dönüm ilave yer temininin sağlanması, iş ve işlemlerin bitirilmesi yapılacak istimlakların bir an önce yapılması için gerekli çalışmalar yapıldı. Ayrıca savunma sanayi gibi konularda yer talep edilmesi halinde büyük alanlar temin edebilmemiz için Turuş yakınlarındaki bir alanı da OSB alanı olarak yer tahsis etme düşüncesiyle çalışmaları başlattık. Belediyemizin daha iyi hizmet verebilmesi için birçok sorun çözüldü ve bir takım araç gereç desteği alındı. Birlik ve beraberlik içresinde alınamayacak hiçbir sonucun olamayacağını söyleyen vali Çuhadar bu tür organizasyonların 6 ayda bir yapılması gerektiğine karar verdiklerini söyledi.

Başkan Dişkaya’nın daha sonra telefon ile GMDK Başkanı Av. Ahmet Aydın ile yapılan telefon görüşmesinde ise, Sayın Valimiz ve Bürokratlarımız gelmeden gerekli ön çalışmayı Ankara’da yaptık. Görüşme zeminini hazırladık. Bakanlıklarda sorunların ve taleplerin Adıyaman’dan gelen ilgili bürokratlarımız tarafından dile getirilmesi daha isabetli oldu. Nerederse Kabinenin tamamını ziyaret etme imkânımız oldu. İlimiz sorunlarını çözmek için var gücümüzle çalışmak azmindeyiz. Bu görüşmelerde Mermer OSB ve Kâhta ilave OSB ikinci kısım için gerekli olan 38 milyonluk kaynak temin edildi. Merkez OSB genişletme ilave yer alma çalışması hızlandırıldı. Nemrut’a su çekilmesi engelli veya yaşlıların zirveye rahat ulaşımı için yürüyen merdiven türü dokuya zarar vermeyecek bir çalışma başlatıldı. Perre Antik Kentinin istimlaki çok geniş ve maliyetli bir alan olduğu için bu alanın bölüm bölüm istimlak edilmesine karar verildi. İle hizmet edebilecek tarım kampusu çalışmasını başlattık. Tarımın tüm birimlerini bir araya toplamak niyetindeyiz. Tarım sulama projelerinin bitirilmesi içinde imkânlar ve bütçe uygunluk dâhilinde acilen bitirilmesi gerektiği görüşümüzü paylaştık. 2021 yılı bütçesinden de pozitif ayrımcılık çerçevesinde çok iyi bir pay alacağımızı ümit ediyorum. Ören yeri ve kütüphane için İPART kapsamında 10 milyon Euro’luk hibe almıştık. Bu projemiz son sürat devam etmektedir.

AGC Başkanı Dişkaya ise Sayın Valim son Ankara ziyaretiniz çok isabetli ve yerinde bir adım olmuştur. Bu tür toplu organizasyonların yapılması temennimizdir. İlimize yatırım ve hizmet gelmesi için emek veren çaba gösteren zatı aliniz başta olmak üzere Ankarada’da bu imkanı sağlayan organize eden başta Sayın Aydın’a ve bütün katılımcılara ayrı, ayrı teşekkür ederim dedi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap