Adıyaman’da 2 Ayda 40 Bin Ağaç ve Gül Dikildi

Adıyaman’da 2 Ayda 40 Bin Ağaç ve Gül Dikildi

‘Daha yeşil bir Adıyaman’ projesi kapsamında iki ay gibi kısa bir sürede şehir geneline on binlerce ağaç diken Adıyaman Belediyesi, özel mülklerde bulunan ancak mülk sahipleri tarafından kesilmesi düşünülen ağaçları da yerinden sökerek şehrin değişik noktalarına dikip, yaşatmaya devam ediyor.

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği birçok projeyle taraflı tarafsız herkesin takdirini toplayan Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’ın üzerinde hassasiyetle durduğu ‘daha yeşil bir Adıyaman’ projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Adıyaman Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yine örnek bir uygulamaya imza attı.

Bir yandan alınan büyük yaştaki ağaçları şehrin dört bir yanına diken Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, diğer yandan da özel mülklerde bulunan ancak yerine yeni bir yapı yapılacak olmasından dolayı mülk sahipleri tarafından kesilmesi düşünülen büyük yaştaki ve taşınması mümkün olan ağaçları yerinden sökerek, şehrin değişik noktalarına yeniden dikip, yaşatmaya çalışıyor.

2 ayda 40 bin ağaç ve gül dikildi

Konu ile ilgili bilgi veren Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, kısa süre önce startı verilen ‘daha yeşil bir Adıyaman’ projesi kapsamında son 2 ayda şehrin birçok noktasına 40 bin ağaç ve gül diktiklerini söyleyerek başladığı konuşmasında, “Şehrimizi yeşillendirmek için her fırsatı ve imkanı değerlendiren belediyemiz yeşillendirme projesini ‘Mahalle Bahçeleri’ çalışmalarıyla güçlendirerek ‘yeşil bir Adıyaman’ inadını ortaya koymuştur” dedi.

Bu çalışmaların yanı sıra belediyeye başvurarak özel mülkündeki ağacın yerinden sökülmesini isteyen vatandaşların taleplerini değerlendirdiklerini ve bu ağaçlar içerisinde taşınması mümkün olan ağaçları yerinden sökerek şehrin değişik noktalarına diktiğini de söyleyen yetkililer, “Belediyemiz şu ana kadar kesilmesi düşünülen 100’e yakın ağacı bulunduğu yerden sökerek şehrimizin değişik noktalarına dikmiştir. Bunların sonuncusu, özel bir mülkte bulunan 20-25 yaşlarındaki bir palmiye ağacı olmuştur. Yaklaşık 10 metre uzunluğa sahip olan palmiye ağacını vinç yardımıyla bulunduğu yerden söken ekiplerimiz, ağacı Karapınar Mahallesinde bulunan akıllı kavşağımızın ortasına dikerek yeniden can bulmasını sağladı” diye bilgi verdi.

Ayrıca, Adıyaman Belediyesi’ne ait olan ve üzerine tesis yapılması planlanan bir araziye Trabzon Hurması olarak bilinen meyve ağaçlarını diken bir vatandaş ile de görüşme sağlayarak, ücreti karşılığında 90 adet ağacı aldıklarını ve 15 yaşındaki bu ağaçları yerinden sökerek şehrin değişik noktalarına diktiklerini de sözlerine ekleyen yetkililer, şimdide de yine bir mülk sahibinden gelen 6-7 adet ağaç için aynı uygulamayı gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Yeri değiştirilen ağaçların yeni yerlerine uyum sağlaması için güçlendirici gübreyle özel bakıma tabi tutulduğunu da ifade eden yetkililer, buna benzer talebi olan vatandaşların taleplerinin değerlendirilmeye devam edeceklerini belirtti.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap