Kentsel Dönüşüm Hız Kesmeden Devam Ediyor

Kentsel Dönüşüm Hız Kesmeden Devam Ediyor

Mara Mahallesinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Gelinen nokta ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, yapılan görüşmeler neticesinde hak sahiplerinin yüzde 65’i ile anlaşıldığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan Mara ve Musalla mahallelerindeki 8.5 hektarlık alanda sürdürülen 1. Etap Kentsel Dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, TOKİ 2. Uygulama Daire Başkanı Osman Direnç’in  Adıyaman'a geldiğini ve incelemelerde bulunduğunu belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘riskli alan’ ilan edilen, iş ve işlemleri Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından takip edilen Mara Mahallesindeki 8.5 hektarlık kentsel dönüşüm alanında hak sahipleriyle anlaşma oranı yüzde 65’e çıkmış durumda. Anlaşma yapıp, yapılarını boşaltan hak sahipleri ve kiracıların kira ve taşınma yardımları eksiksiz bir şekilde yapılıyor. Hak sahiplerine anahtar teslimine kadar kira yardımı yapılmaya devam edecek.” dedi.

Rezerv alan içerisinde yer alan 69 yapının yıkılacağını belirten İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ise bugüne kadar toplam 19 yapının yıkıldığını, anlaşma sağlanan 27 yapının da yıkımı için ihalenin yapıldığını belirterek, “18 Haziran 2021 tarihine kadar yıkım işlemleri gerçekleştirilecek. Geriye kalan 23 yapı da kamulaştırma süreci bitince yıkılacak. Hedefimiz en kısa sürede inşaat sürecini başlatıp Mara Mahallesi’ni bir an önce güzel bir mahalle hüviyetine kavuşturmak.” şeklinde konuştu.

Yetkililer ayrıca, henüz anlaşma sağlanamayan yapıların sahipleriyle de görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap